Z trądzikiem pospolitym można skutecznie walczyć również domowymi sposobami. Skuteczne maseczki na trądzik da się zrobić z produktów ogólnodostępnych, najczęściej nie trzeba się też martwić żadnymi efektami ubocznymi, z wyjątkiem alergii na jakiś składnik maseczki.
Warto jednak pamiętać, że domowe maseczki pomagają raczej w łagodniejszej postaci trądziku, ale nawet na zaawansowanym stadium choroby skóry będą dobrym wzmocnieniem kuracji i nie zaszkodzą pacjentowi. Przez aplikacją maseczki należy usunąć z niej krem i inne kosmetyki, po zdjęciu okładu skórę smarujemy delikatnym kremem nawilżającym.
Maseczka aspirynowa
W aspirynie znajduje się aktywny składnik o działaniu podobnym do kwasu salicylowego. Dzięki tej substancji skóra delikatnie się złuszcza i oczyszcza, znikają podrażnienia, cera staje się gładsza. Do przygotowania maseczki potrzebne są :
- cztery tabletki aspiryny niepowlekanej,
- stołowa łyżka letniej, przegotowanej wody oraz
- miód albo jogurt naturalny.
Sposób przygotowania maseczki aspirynowej
Aspirynę rozgniata się na drobny proszek i miesza z wodą, aż powstanie gładka pasta. Na koniec dodaje się niewielką ilość miodu lub jogurtu – dzięki temu składnikowi maseczka będzie się lepiej trzymać skóry. Maseczkę nakładamy na całą twarz i czekamy aż wyschnie, po czym zdejmujemy ją delikatnie ze skóry pocierając lekko łuski opuszkami palców. Maseczkę z aspiryny należy aplikować regularnie przynajmniej raz na tydzień, wtedy przyniesie najlepsze efekty.
Maseczka cebulowa
Cebula jest bardzo skuteczna w leczeniu trądziku różowatego i stanów zapalnych skóry. Wystarczy ją tylko rozgotować i w tak przygotowanym wywarze zamoczyć czystą gazę, którą następnie nakładamy sobie na twarz.
Okład z cebulowym wywarem zostawiamy na godzinę lub dwie, resztki okładu zmywamy ciepłą wodą albo naparem z rumianku. Cebula polecana jest przede wszystkim przy zmianach ropnych, ponieważ wyciąga wydzielinę z porów i przyspiesza gojenie wyprysków, tak by nie zostawały na skórze żadne blizny.
Przeczytaj także: Recenzja Zinamax Tabletek Na Trądzik
Maseczka drożdżowa
Drożdże mają właściwości osuszające i oczyszczające. Maseczka z drożdży łagodzi podrażnienia na twarzy i lekko wysusza pryszcze, a przy okazji wygładza cerę.
Jak wykonać maseczkę drożdżową?
Do zrobienia maseczki potrzebna będzie jedna czwarta kostki świeżych drożdży – trzeba je wymieszać z odrobiną ciepłego mleka na drobną papkę.
Do gotowej maseczki możemy dodawać według upodobania olejki albo sok z cytryny, należy jednak uważać na substancje drażniące. Maseczkę z drożdży nakłada się grubą warstwą na problematyczne miejsca i zmywa ciepłą wodą po około 20 minutach. Maseczka tego typu nadaje się także na dekolt oraz plecy.
Maseczka owsiana
Maseczka z płatków owsianych odświeża i nawilża skórę, usuwa zmiany trądzikowe, poprawia koloryt cery i dodaje twarzy witalności. Płatki owsiane mają też działanie bakteriobójcze.
Dowiedz się także: Jak uniknąć trądziku
Jak wykonać masęczkę owsianą ?
Do jednej maseczki wystarczy pięć łyżek stołowych płatków owsianych, jedna łyżka miodu, pięć łyżek ciepłej przegotowanej wody i jedna łyżka mleka. Wszystkie składniki mieszamy ze sobą i nakładamy na oczyszczoną wcześniej skórę gdy tylko płatki zaczną gęstnieć.
Ponieważ maseczka ma rzadką konsystencję i łatwo spływa z twarzy, najlepiej będzie ją aplikować podczas kąpieli. Okład z płatków owsianych zmywa się ciepłą wodą po dziesięciu minutach od nałożenia.
Maseczka cynamonowa
Maseczka cynamonowa przeznaczona jest na trądzik młodzieńczy, ale dobrze sprawdza się także przy zaczerwienieniach na twarzy u osób starszych.
Sposób wykonania maseczki cynamonowej
- Do przygotowania maseczki wystarczą dwie łyżeczki cynamonu, najlepiej świeżo startego. Do cynamonu wlewa się jedną łyżeczkę ciepłej, przegotowanej wody. Całość dokładnie mieszamy i nakładamy na miejsca ze zmianami trądzikowymi, lekko wmasowując pastę.
Maseczka cynamonowa może na początku trochę szczypać i zbyt mocno rozgrzewać skórę, ale nie są to żadne niepokojące objawy, a normalna reakcja skóry na przyprawę. Maseczkę trzyma się na twarzy dość krótko, góra przez trzy minuty, do jej zmycia wykorzystujemy letnią wodę.
Maseczka białkowa
Maseczka z białek kurzych napina twarz, wygładza skórę i oczyszcza dokładnie pory. Jest polecana na zaskórniki i młodzieńczy trądzik.
Jak przygotować maseczkę białkową
Wykonanie maseczki jest banalnie proste – oddzielamy białko od żółtka i ubijamy je na sztywną pianę. Tak przygotowane białko rozprowadza się równomiernie na całej twarzy o wyjątkiem okolic oczu i zmywa wodą, gdy białko całkowicie zaschnie.
Opcjonalnie można do białka dodać kilka kropli soku z cytryny, co pomoże usunąć przebarwienia i rozjaśnić cerę. Dopuszczalne są także niektóre olejki eteryczne, ale jedynie te o działaniu antyseptycznym, np. olejek lawendowy, herbaciany, rozmarynowy.
Maseczka ziołowa
Większość ziół ma działanie łagodzące i przeciwbakteryjne, idealnie więc nadają się na maseczki do problematycznej skóry. W przypadku trądziku i cery łojotokowej można zastosować mieszankę rumianku, rozmarynu, kwiatu lipy i siemienia lnianego.
Przygotowanie maseczki ziołowej
Odmierzamy po trzy łyżki wszystkich składników i wsypujemy je do miseczki, po czym zalewamy je niewielką ilością gorącej wody, tak by powstała papka. Maseczkę nakładamy na całą twarz i przykrywamy ligniną, gazą i folią kosmetyczną. Po trzydziestu minutach usuwamy maseczkę i przemywamy skórę naparem rumiankowym albo z dzikiej róży.
maseczki domowej roboty są bardzo dobre moim zdaniem, ale na trądzikw 100% nie pomogą chyba że ktoś ma bardzo mały. Ja używałam maseczek i jestem zadowolona, bo doskonale odzywiały moją skórę i nawilżały ją, a na trądzik używałam derminax do tego codziennie i to razem mi pomogło.
Zgodzę się z przedmówczynią same maseczki nie są wstanie pozbyć się tego uporczywego problemu. Ja dodatkowo biorę tabletki, do tego dokładam także zdrową dietę i piję dużo wody.