Klindamycyna Na Trądzik Stosowanie (UWAGI) Dawkowanie

klindamycyna na trądzik

Klindamycyna na trądzik

giftPoznaj zwycięzcę w walce z każdym trądzikiem -KLIKNIJ TUTAJ

Klindamycyna zaliczana jest do najczęściej przepisywanych przez lekarzy antybiotyków mających na celu likwidację trądziku. Substancja ta ma utrzymywać skórę w doskonałej kondycji i chronić ją przed stanami zapalnymi, które są przyczyną zmian trądzikowych, czy jednak rzeczywiście jest taka skuteczna?

Szybka nawigacjaKlindamycyna na trądzikCzym jest klindamycyna?Czy klindamycyna jest bezpieczna dla zdrowia?Jak stosować klindamycynę przy trądziku?

Czym jest klindamycyna?

Klindamycyna to antybiotyk, którego zadaniem jest blokowanie syntezy białek bakteryjnych. Lek ten podaje się między innymi osobom cierpiącym na trądzik, ale klindamycyna likwiduje także inne stany zapalne, na przykład te związane z infekcją kości, stawów, jamy brzusznej, kobiecych narządów płciowych.

klindamycyna na trądzik

Jak wygląda i jak stosować ten lek ?

Klindamycynę można stosować podczas terapii samodzielnie, jako jedyny środek walczący z trądzikiem, ale wolno ją także łączyć z innymi lekami, jeśli lekarz uzna taką mieszaną kurację za stosowną. Środek ten jest dostępny jest pod różnymi postaciami – w przypadku leczenia trądziku najczęściej jest to krem,żel lub pianka do twarzy albo specjalny płyn do mycia, aczkolwiek stosowane są także preparaty doustne.

Czy klindamycyna jest bezpieczna dla zdrowia?

Jak każdy antybiotyk, klindamycyna także może wywoływać niepożądane reakcje alergiczne. Jeśli środek ten był stosowany wcześniej i pojawiały się po jego zażyciu jakiekolwiek skutki uboczne, należy o tym poinformować lekarza, natomiast gdy klindamycyna przyjmowana jest po raz pierwszy.

Klindamycyna działania niepożądane

Lek trzeba odstawić zaraz po tym, jak pojawią się niebezpieczne dolegliwości: gorączka, wysypka, obrzęki na twarzy, zapalenie błony śluzowej, biegunka. Na klindamycynę uważać powinny też osoby z alergią pokarmową i wziewną, ponieważ ich organizm może bardzo źle zareagować na obecność tego antybiotyku.

Przeczytaj także:  Nanacne Na Pryszcze

​Bezpieczeństwo stosowania

Bezpieczeństwo kuracji zależy również od tego, czy pacjent stosuje się dokładnie do zaleceń lekarza. Klindamycyna może być przyjmowana wyłącznie na podstawie zaleceń medycznych – jest to środek dostępny wyłącznie na receptę i nie powinno się go nigdy przyjmować na własną rękę, bez wcześniejszych konsultacji z lekarzem dermatologiem. Nie wolno też w trakcie kuracji samodzielnie zmieniać dawek i przekraczać zalecanych dziennych norm, ponieważ może to grozić powikłaniami zdrowotnymi.

Kto może stosować klindamycynę?

Klindamycynę na trądzik stosuje się przede wszystkim u osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 12 roku życia. W przypadku dzieci lek ten podawany jest jedynie w bardzo szczególnych przypadkach i muszą to być odpowiednio pomniejszone dawki. Klindamycyna nie może też być stosowana u kobiet w ciąży oraz osób z chorobami układu pokarmowego.

NAJCZĘŚCIEJ KUPOWANE

NASZA OCENA

CENA

Nonacne

SPRAWDŹ CENĘ

Der​​​​​minax

SPRAWDŹ CENĘ

Trioxil

SPRAWDŹ CENĘ

Jak stosować klindamycynę przy trądziku?

Jeśli preparat dostępny jest pod postacią pianki, nakłada się ją zawsze na dokładnie umytą i osuszoną skórę. Na tak przygotowaną powierzchnię nakłada się cienką warstwę preparatu z klindamycyną. Co ważne, lek aplikuje się na całą skórę twarzy, a nie punktowo, na już powstałe pryszcze – lek musi zadziałać kompleksowo, chroniąc również tkankę jeszcze nie objętą zmianami.

​Na co uważać i zwrócić uwagę ?

Podczas kuracji należy wystrzegać się częstego mycia skóry, ponieważ takie zabiegi pielęgnacyjne mogą wysuszyć skórę i jeszcze bardziej ją podrażnić. Wskazane jest również stosowanie określonych kosmetyków pielęgnacyjnych, które będą wspomagać proces leczenia trądziku.

 Leku nie powinno się aplikować tuż po zakończeniu zabiegów pielęgnacyjnych i higienicznych, na przykład goleniu lub nakładaniu maseczki – najlepiej jest odczekać z aplikacją co najmniej 30 minut.

Jak długo trwa kuracja klindamycyną?

Leczenie klindamycyną zwykle trwa przez co najmniej kilka miesięcy – dokładny czas trwania kuracji określa oczywiście lekarz prowadzący. Terapii nie należy przerywać przed czasem, nawet gdy poprawa będzie bardzo widoczna.

Zakończenie kuracji w niewłaściwym momencie spowoduje, że objawy trądziku nawrócą i leczenie trzeba będzie zacząć od początku. Nie wolno też zwiększać dawek leku, jeśli zmiany chorobowe ustępują zbyt wolno.

W przypadku, gdy po aplikacji leku pojawią się niepożądane reakcje alergiczne, jak najszybciej należy się skonsultować z lekarzem, który zdecyduje, czy kurację antybiotykiem można kontynuować.

Jakie są możliwe skutki uboczne klindamycyny?

Klindamycyna jest odpowiedzialna za szereg działań ubocznych, wśród których najczęściej wymienia się:

  • bóle brzucha
  • biegunka
  • gorączka
  • wymioty
  • silne osłabienie organizmu
  • spadek masy ciała
  • wysypka

ZOBACZ TUTAJ -> Mój sposób na pryszcze

Skutki uboczne mogą się nasilić, jeśli pacjent przyjmuje inne leki, zwłaszcza inne antybiotyki. Przeciwwskazaniem może być też antykoncepcja hormonalna u kobiet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.