Niestetyczne wypryski na twarzy to zmora tysięcy nastolatków. Z trądzikiem ciężko się walczy, trudno go też ukryć przed światem, skoro pojawia się w najbardziej widocznym miejscu na ciele.
giftPoznaj zwycięzcę w walce z każdym trądzikiem -KLIKNIJ TUTAJ
Mimo że trądzik pospolity jest bardzo powszechny wśród młodzieży, to osoby dotknięte tą przypadłością mają ogromne problemy z zaakceptowaniem swojego wyglądu, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do depresji.
Szybka nawigacjaJak leczyć trądzik pospolity?Przyczyny powstawania trądzikuLeczenie miejscowe trądzikuLeczenie trądzika naturalne sposobyDerminaxNonacneTroxil
Jak leczyć trądzik pospolity?
Na szczęście trądzik można, a nawet powinno się leczyć, ponieważ jest to choroba skóry, a nie tylko wada w wyglądzie. Rodzaj kuracji zależy od stopnia zaawansowania schorzenia oraz od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Dobór leków zwalczających trądzik pospolity najlepiej będzie skonsultować z lekarzem dermatologiem.
Przyczyny powstawania trądziku
Skłonności do trądziku dziedziczymy po rodzicach, chociaż dokładnie nie wiadomo, w jaki sposób się to odbywa. Niemniej jednak, jeśli naszej mamie lub tacie zdarzały się w przeszłości kłopoty z cerą, jest spore ryzyko, że trądzik nas nie ominie.
Zmiany skórne nie są jednak wyłącznie efektem dziedziczenia genów. Dokładny opis wszystkich przyczyn znajdziesz w tym artykule ==>> Przyczyny powstawania trądziku
Trądzik może dopaść każdego, dlatego od najmłodszych lat należy dbać o swoją skórę, dzięki czemu możemy przynajmniej złagodzić przebieg choroby. Główne czynniki patogenne trądziku pospolitego to:
-
- nasilona produkcja łoju,
-
- nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych,
-
- bakterie Propionibacterium acnes
Zmiany trądzikowe
Najczęściej spotykaną zmianą jest mikrozaskórnik, od którego zaczynają się stany zapalne skóry. W otoczeniutakiego mikrozaskórnika gromadzą się bakterie Propionibacterium acnes, a ich obecność nasila stan zapalny. Za rozwojem stanu trądzikowego stoi między innymi białko receptorowe TLR-2, które aktywuje się właśnie wskutek obecności bakterii.
Mieszek włosowy jest wtedy atakowany przez enzymy, wskutek czego struktura mieszka ulega zniszczeniu. Efektem tych działań są wykwity na twarzy i rozprzestrzenianie się choroby. Pod względem klinicznym, przebieg trądziku pospolitego możemy podzielić na trzy stadia: trądzik zaskórnikowy, trądzik grudkowo-krostkowy oraz trądzik ropowiczy.
Leczenie miejscowe trądziku
Utrzymywanie się zmian skórnych na twarzy jest sygnałem, że konieczna będzie wizyta u dermatologa. Trądzik w łagodniejszej formie leczony jest wyłącznie lekami zewnętrznymi, które należy stosować przez cały wskazany okres kuracji, również wtedy, gdy w trakcie aplikacji leku zmiany skórne są niewielkie lub w ogóle ich nie widać. Lekarstwa muszą być stosowane na całym obszarze skóry objętym chorobą.
O czym warto pamiętać !!!!
Osoba z trądzikiem powinna unikać wyciskania pryszczy, bo to prowadzi jedynie do rozprzestrzeniania się choroby na całej skórze. Skuteczność leczenia zależy od fototypu skóry oraz stadium zaawansowania choroby. Im poważniejszy problem, tym więcej czasu zajmie leczenie trądziku.
Trzeba też mieć na uwadze, że w pierwszej fazie terapii leczniczej bardzo często dochodzi do zaostrzenia zmian skórnych. Jest to normalna reakcja na leki – ciało w ten sposób oczyszcza się z toksyn. Po pewnym czasie skóra twarzy powinna wrócić do równowagi.
Co stosujemy w kuracji antytrądzikowej
Do leczenia trądziku pospolitego wykorzystuje się retinoidy, czyli pochodne witaminy A. Retinoidy aplikuje się bezpośrednio na skórę, co przyspiesza opróżnianie zaskórników i blokuje powstawanie nowych.
Dzięki retinoidom stan zapalny ulega osłabieniu, co ułatwia przenikanie w głąb skóry innych preparatów przeciwko trądzikowi. Do najpopularniejszych retinoidów stosowanych miejscowo zalicza się adapalen, tretinoinę oraz izotretinoinę.
Preparaty na bazie retinoidów nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży, chociaż brakuje jednoznacznych dowodów na szkodliwość tego typu preparatów u kobiet spodziewających się dziecka. W Stanach Zjednoczonych przyjmowanie retinoidów wiąże się z obowiązkiem stosowania antykoncepcji, w Europie takich zaleceń nie ma, choć niektórzy lekarze rekomendują je swoim pacjentkom.
Kliknij tutaj: Poznaj mój sposób na pryszcze !!
Miejscowo w leczeniu trądziku stosowane są także antybiotyki, zazwyczaj klindamycyna oraz erytromycyna. Po takie leki sięga się przy bardziej zaawansowanym stadium choroby, gdy zmiany zapalne są już bardzo wyraźne. Ponieważ antybiotyki mogą osłabić układ immunologiczny skóry, zaleca się łączenie antybiotyków z kwasem azelainowym bądź nadtlenkiem benzolu. Terapia z zastosowaniem antybiotyków miejscowych nie powinna trwać dłużej niż cztery tygodnie.
Leczenie trądzika naturalne sposoby
Kiedy lekarstwa stosowane miejscowo zawiodą, w leczeniu trądziku średnio i znacznie nasilonego stosuje się antybiotyki doustne. W tej grupie medykamentów znajdują się tetracykliny, makrolidy i trimetoprim zaliczany do chemioterapeutyków. Leczenie doustne wskazane jest także przy trądziku atakującym znaczne obszary ciała.
Derminax
Tabetki
- Wysoka skuteczność
- Zniżka producenta
- 90 % zadowolonych klientów
- Brak skutków ubocznych
- Dostępny tylko u producenta
Nonacne
Tabletki
- Najczęsciej kupowane
- Wysoka skuteczność
- Zniszka producenta
- Brak skutków ubocznych
- Tańsze zestawy
- Dostępny tylko u producenta
Troxil
Maść
- Wysoka skuteczność
- Zniszka producenta
- Brak zestawów
- Tylko maść
Doustnie podaje się również izotretinoinę. Jej działanie polega na hamowaniu produkcji łoju oraz wytwarzania się zaskórników. Izotretinoina eliminuje stany zapalne i zapobiega tworzeniu się kolonii Propionibacterium acnes.
Kuracja doustna trwa mniej więcej dwa do trzech tygodni. Przy leczeniu antybiotykami doustnymi mogą się pojawić niepożądane skutki uboczne, jak bóle głowy i mięśni, wymioty, nudności, teratogenność, przejściowe łysienie, biegunki, nadmierne rogowacenie dłoni, zaburzenia psychiatryczne. Izotretinoiny nie można łączyć z tetracykliną, ponieważ zwiększa to ryzyko wzrostu ciśnienia śródczaszkowego.
Po zakończeniu kuracji antybiotykowej, nie powinno się wykonywać w przeciągu sześciu miesięcy żadnych zabiegów urazowych, ponieważ istnieje wtedy zagrożenie bliznowaceniem.
W przypadku kobiet wskazana jest antykoncepcja na czas całej kuracji, nie wolno też zaczynać leczenia antybiotykowego w trakcie ciąży.
Inne dodatkowe sposoby na pryszcze
Trądzik można zwalczyć również lekami hormonalnymi. Najpowszechniejszym środkiem hormonalnym na trądzik są doustne tabletki antykoncepcyjne, które obniżają produkcję globuliny oraz androgenów, dzięki czemu synteza łoju przebiega znacznie wolniej.
NAJCZĘŚCIEJ KUPOWANE | NASZA OCENA | CENA |
---|---|---|
SPRAWDŹ CENĘ | ||
SPRAWDŹ CENĘ | ||
SPRAWDŹ CENĘ |
Antykoncepcja działa głównie na produkcję sebum, a to tylko jeden z czynników wywołujących trądzik, dlatego tabletki antykoncepcyjne powinno się łączyć z innymi preparatami przeciwtrądzikowymi, np. miejscowym retinoidem.
Skutki uboczne leczenia hormonalnego to bóle głowy, nadwaga, ostudy, powikłania zakrzepowo-zatorowe, depresja.
Pozostaje mi także wspomnieć o jeszcze jednym produkcie, ale o tym dowiesz się z naszego rankingu tabletek na pryszcze