Leki Na trądzik Bez Recepty – Co MUSISZ Wiedzieć

leki na trądzik

W drogeriach znajdziemy całe serie kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej i walki z uciążliwymi pryszczami. Komu to nie wystarcza, może poszukać skuteczniejszych preparatów w aptece.

Na pryszcze stosowane mogą być różnego rodzaju tabletki jak najczęściej kupowany zinamax są też kredy, maści, żele taki jak choćby trioxil, balsamy, płatki oczyszczające czy specjalne mydła. Część tych preparatów stosowana jest doraźnie, na już powstałe pryszcze, inne mają działanie zapobiegające.

Leki na trądzik

Ranking najskuteczniejszych tabletek na pryszcze bez recepty

Sprawdź jakie tabletki są najczęściej kupowane przez naszych czytelników i które z nich mają przez nich wystawiane najwyższe oceny jeśli chodzi o skuteczność i szybkość działania, odwiedź także odrazu recenzję produktu, naszego zwycięzcy – Zinamax

Dostępne bez recepty leki na trądzik są skuteczne, ale raczej tylko przy łagodnych, umiarkowanych i średnich formach tej choroby. Gdy trądzik jest w mocno zaawansowanej formie, konieczne będą antybiotyki i silne leki przepisywane przez lekarza.

Większość osób boryka się jednak ze zmianami trądzikowymi o niedużym nasileniu, dlatego medykamenty bez recepty będą w tym przypadku wystarczające. Trzeba jednak pamiętać, że większość leków tego typu przynosi widoczne rezultaty dopiero po jakimś czasie, a nie od razu. Kuracja trwa przynajmniej miesiąc, po wyleczeniu pryszczy warto przyjmować leki jeszcze jakiś czas dla wzmocnienia efektu.

Dobre leki na trądzik bez recepty

Medykamenty na trądzik, jak zresztą wszystkie inne produky, muszą być przyjmowane z rozwagą. To, że są bez recepty nie oznacza, że nie musimy uważać z ich aplikacją. Każdy lek może wywołać niepożądane skutki uboczne i nie inaczej jest ze środkami na pryszcze .

Środki na pryszcze a skutki uboczne

Podczas stosowania takich leków może wystąpić podrażnienie skóry, pieczenie, zaczerwienienie, przesuszenie cery, szczypanie. Jeśli dolegliwości te nie ustąpią i z każdą kolejną aplikacją będą się nasilać, należy zaprzestać stosowania leku i zgłosić się do lekarza dermatologa. Należy też uważać, by lek na trądzik nie dostał się do oczu, nosa czy ust.

Używanie preparatów przeciwtrądzikowych

Preparaty przeciwtrądzikowe są wyłącznie do użytku zewnętrznego, chyba że producent określa inaczej (np. w przypadku kapsułek osłabiających rozwój pryszczy). Częstotliwość stosowania oraz zalecane dawki są zawsze podawane na opakowaniu lekarstwa, łącznie z listą możliwych skutków ubocznych.

Leki na pryszcze z siarką

Siarka to jeden z najstarszych środków stosowanych do walki z trądzikiem. Siarkę znajdziemy w wielu kosmetykach do cery wrażliwej, jak również w lekach przeznaczonych do zwalczania pryszczy. Siarka jest minerałem o silnych właściwościach antybakteryjnych, dzięki czemu doskonale radzi sobie ze stanami zapalnymi.

Preparaty z siarką reguluje pracę gruczołów łojowych, co spowalnia produkcję sebum, a to jego nadmiar powoduje tworzenie się pryszczy i innych zmian trądzikowych. Leki z siarką stosowane zewnętrznie odblokowują i zwężają pory, co sprawia, że skóra twarzy staje się czystsza.

Właściwości siarki w walce z trądzikiem

Siarka także matuje skórę i przywraca jej właściwe pH. Medykamenty z siarką mogą stosować wszyscy, ponieważ niezwykle rzadko składnik ten wywołuje podrażnienia – jest niezwykle przyjazny dla skóry. Jedynym mankamentem preparatów z siarką jest ich mało przyjemny zapach.

Przeczytaj także: usuwanie pryszczy

Nadtlenek benzoilu a trądzik

leki na trądzik

To kolejna doskonale znana substancja, używana w lecznictwie od dekad. Nadtlenek benzoilu niszczy bakterie odpowiedzialne za rozwój trądziku, usuwa martwe komórki zatykające pory oraz reguluje procesy produkcji łoju. W lekach bez recepty spotyka się stężenie nadtlenku benzoilu w granicach od 2,5 do 10 procent.

Nadtlenek benzoilu powinien być stosowany z umiarem. Nie spodziewajmy się, że już na drugi dzień nie znajdziemy na twarzy żadnego pryszcza, tylko cierpliwie poczekajmy na efekty, które na pewno nadejdą. Obciążanie skóry zbyt dużymi dawkami leków o silnym działaniu tylko jej zaszkodzi zamiast pomóc.

Pozbądź się pryszcza z Kwasem salicylowym

Kwas salicylowy to jeden z kwasów BHA (beta-hydrokwasów). Niszczy zaskórniki, oczyszcza pory i zmiękcza naskórek. Skuteczny także przy zwalczaniu zaczerwień i opuchlizn na twarzy. W preparatach bez recepty zawartość kwasu salicylowego sięga od 0,5 do 2 procent.

Produkty z kwasem salicylowym pomagają zwalczyć uporczywe przetłuszczanie się skóry. Kwas wnika głęboko w pory i usuwa całą zalegającą w nich wydzielinę. Pozbawione łoju, bakterii i martwego naskórka pory ułatwiają skórze oddychanie i chronią ją przed stanami zapalnymi.

W przypadku gdy skóra jest zainfekowana, lek z kwasem salicylowym zwalczy kolonie bakterii i przyspieszy proces gojenia się ran. Kwas salicylowy nakładany bezpośrednio na blizny i przebarwienia wygładza je i przywraca naturalny koloryt skóry. Dzięki lekom z kwasem salicylowym skóra przestanie się ciągle pocić i świecić, bo wraca jej naturalna równowaga.

Sprawdź także : Jak szybko pozbyć się pryszcza

Kwasy AHA

dobre leki na trądzik bez recepty

Kwasy AHA to kwasy naturalnego pochodzenia, które możemy spotkać np. w owocach i warzywach. Do produkcjileków na trądzik wykorzystuje się przede wszystkim kwas mlekowy i kwas glikolowy. Działanie kwasów AHA to złuszczanie martwego naskórka, oczyszczanie porów i łagodzenie stanów zapalnych.

Działanie kwasów na skórę

Preparaty z tym składnikiem poprawiają ogólny stan skóry, likwidują przebarwienia i drobne blizny po pryszczach. Kwasy AHA mają silne działanie, musimy więc być ostrożni przy ich stosowaniu. Leki do użytku domowego mają maksymalnie 15 procent kwasów w swoim składzie, kuracja z ich pomocą trwa około jednego miesiąca.

Przy zaawansowanym trądziku stosowane są silniejsze leki, jednak zaleca się wcześniej przyzwyczajenie skóry do tej substancji poprzez stosowanie preparatów o niskim stężeniu AHA. Kwasy owocowe mogą podrażnić skórę i wywołać nadmierne złuszczanie się naskórka, należy też przy stosowaniu tego typu leków unikać słońca, ponieważ kwasy AHA zwiększają wrażliwość skóry na działanie słońca.

Kwas azelainowy

Leki z kwasem azelainowym blokują powstawanie zaskórników i pryszczy, działają bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Kwas azelainowy występuje naturalnie w naszej skórze, nie powinien więc wywoływać żadnych skutków ubocznych. Jednak przy częstym stosowaniu miejscowym tego leku może dojść do nadmiernego rozjaśnienia skóry.

Na początek warto wybierać te słabsze wersje, ponieważ też nie brakuje im skuteczności, za to wiążą się one z mniejszym ryzykiem pojawienia się skutków ubocznych. Dopiero gdy kuracja nie przynosi spodziewanych rezultatów możemy sięgnąć po lek o większej mocy.