Przyczyny trądziku -Jakie są główne PRZYCZYNY powstawania trądziku

Wśród nastolatków tylko nieliczna grupa szczęśliwców nie musi się przejmować trądzikiem. Zdecydowana większość przez niemal cały okres dojrzewania boryka się z pryszczami, niektórym pamiątki po wstydliwych krostkach zostają już na całe życie. Skąd się ten problem bierze?

Przyczyny trądziku

Poniżej przedstawiamy główne przyczyny trądziku, oczywiście aspektów pojawiania się pryszczy jest o wiele więcej jednak dużo z nich jest powtarzalnych i pojawiają się u wiekszości z nich i takie też opisaliśmy.

 

Zmiany hormonalne

Kiedy dojrzewamy, nasz organizm zaczyna produkować duże ilości hormonów płciowych. Na te zmiany ciało reaguje dość gwałtownie, a jednym z najbardziej widocznych efektów jest właśnie trądzik młodzieńczy.

Androgeny, czyli męskie hormony, oddziałują na gruczoły łojowe zlokalizowane głównie na twarzy, plecach, ramionach i dekolcie, czyli miejscach najczęściej atakowanych przez pryszcze. Gruczoł łojowy jest powiązany z mieszkiem włoskowym.

Gruczoły łojowe spełniają funkcje regulacyjne, chroniąc między innymi skórę przed drobnoustrojami i promieniowaniem UV. W tych procesach biorą też udział hormony.

Gdy funkcjonowanie któregoś z tych czynników zostanie zaburzone, gruczoły będą wydzielać nadmierne ilości łoju, z którymi skóra nie da sobie rady. Na metabolizm gruczołów łojowych największy wpływ mają nadnercza, wydzielające DHEA, które z kolei stymuluje produkcję testosteronu i estrogenów.

Przy dużym stężeniu tych hormonów można zaobserwować wzmożoną reakcję gruczołów łojowych, ale przy słabym trądziku zazwyczaj poziom androgenów utrzymuje się w normie. Dokładnie zależność pomiędzy gospodarką hormonalną a działaniem gruczołów łojowych nie została jeszcze poznana, aczkolwiek powiązania tych dwóch czynników są niemal pewne.

Zaburzenia hormonalne są typowe także dla okresu przekwitania i wtedy też pojawiają się kłopoty z cerą, choć nieco innego rodzaju.

Ponadto, niewłaściwe stężenie hormonów może wystąpić jeszcze w okresie ciąży i karmienia piersią, przy zaburzeniach miesiączkowych, niewłaściwej diecie, silnym stresie. U kobiet trądzik często nasila się tuż przed menstruacją i gdy krwawienie ustaje, znikają też zmiany skórne.

Kłopotliwe geny

geny a trądzik

Dokładnie tak samo jest w przypadku trądziku. Problemy z pryszczami przynajmniej u jednego z rodziców najprawdopodobniej i nam dadzą się we znaki. Mając tego świadomość warto zawczasu podjąć działania profilaktyczne, by trądzik – jeśli już się pojawi – nie był tak bardzo dokuczliwy.

Uszkodzeni gruczołów łojowych

Gruczoły łojowe wydzielają sebum, substancję mającą ochronić skórę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

Dopóki produkcja sebum przebiega zgodnie z planem, naszej cerze nic nie dolega, ale wystarczy że dojdzie do niewielkich zakłóceń, a od razu odbija się to na naszej twarzy.

Sebum, zamiast wydobywać się przez pory, grzęźnie w gruczołach łojowych.

Tam zaś znajdują się bakterie beztlenowe, z którymi łój wchodzi w reakcję. Tak powstają zmiany trądzikowe, czyli zaskórniki, krostki, grudki czy torbiele z ropą.

Gromadzący się pod powierzchnią skóry łój nie daje się tak łatwo usunąć.

Pory zatkane są czopami z sebum i zrogowaciałego naskórka, które można wprawdzie usunąć, ale na pewno nie poprzez zwykłe wyciskanie palcami. Skóra musi być oczyszczana specjalnymi preparatami lub dzięki zabiegom medycyny estetycznej.

Przeczytaj także : Jakie są rodzaje trądziku

Bakterie

Pryszcze są konsekwencją zakażenia bakteryjnego. Na skórze mogą się zadomowić bakterie Propionibacterium acnes oraz Propionibacterium granulosum, główni sprawcy stanów zapalnych. Gruczoły łojowe zaatakowane przez kolonie bakterii zaczynają obrzękać, zapalenie się nasila i na powierzchni skóry wyrasta bolesna krostka wypełniona ropą.

Skuteczne tabletki na trądzik

Jeden pryszcz może nam bez trudu zakazić całą twarz i najczęściej sami jesteśmy temu winni. Pryszczy absolutnie nie wolno dotykać, a tym bardziej wyciskać.

Gdy to zrobimy, to na palcach przeniesiemy bakterie z krosty na inne obszary i tym sposobem tylko pogorszymy sytuację. Tak samo groźne są grzyby i bakterie innego typu, np. gronkowce albo paciorkowce.

Skóra obarczona trądzikiem wymaga szczególnego traktowania, w przeciwnym razie zakażenie szybko nie ustąpi, a z czasem sytuacja może się jeszcze bardziej pogorszyć i będziemy wymagać interwencji lekarza dermatologa.

Otyłość może nasilić trądzik

Ponieważ wiadomo, że istnieje zależność pomiędzy nadprodukcją hormonów a funkcjonowaniem gruczołów łojowych, istnieje podejrzenie, że na rozwój trądziku wpływ ma także otyłość, powodująca zaburzenia hormonalne i metaboliczne.

Otyłość jest przyczyną wielu chorób, w tym cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, chorób układu krążenia, kamicy pęcherzyka żółciowego, zaburzeń gospodarki hormonalnej.

Właśnie to ostatnie może się bezpośrednio wiązać ze zmianami trądzikowymi. Przy dużej nadwadze organizm zupełnie inaczej reaguje na insulinę, której zaczyna być w krwi zbyt dużo. Przekraczające normy stężenie insuliny zwiększa syntezę androgenów jajnikowych, a to wywołuje zmiany trądzikowe.

U osób otyłych szwankuje również podwzgórze oraz nadnercza, przez co organizm wydziela zbyt wiele androgenów. Efektem tego są wykwity na twarzy, nadmierne owłosienie, zaburzenia owulacji oraz inne nieprzyjemne dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.