Pryszcze i trądzik to domena dojrzewających nastolatków, ale, wbrew pozorom, młode osoby nie są wcale najbardziej zagrożone tą dolegliwością. Wiele zależy od tego, o której postaci trądziku mówimy.
Co prawda dla większości osób trądzik to po prostu każda krostka na twarzy, jednak w medycynie wyodrębniane są różne rodzaje tej choroby. Każda z nich przebiega inaczej i wymaga konkretnego leczenia, dotyka też zupełnie innych grup.
Rodzaje trądziku
Trądzik młodzieńczy
Najbardziej powszechny jest trądzik młodzieńczy,dotykający niemal trzy czwarte dojrzewającej młodzieży. Najczęściej mija samoistnie, chociaż czasami wymaga leczenia dermatologicznego. Trądzik może wystąpić nawet u świeżo urodzonych dzieci, nie omija także osób w starszym wieku. Zaawansowane stadia trądziku są niezwykle uciążliwe i bolesne, dlatego należy szybko reagować i konsultować sposób leczenia z dermatologiem.
Przyczyny trądziku młodzieńczego
Trądzik młodzieńczy to nic innego jak efekt zmian hormonalnych w organizmie. Młody człowiek, kiedy dojrzewa, przechodzi prawdziwą rewolucję jeśli chodzi o jego gospodarkę hormonalną.
Do głosu dochodzą wtedy hormony płciowe, powodujące wzrost gruczołów łojowych. Gruczoły te zaczynają produkować coraz większe ilości łoju, który znajduje ujście w postaci pryszczy na twarzy, ramionach, plecach.
Ponieważ skóra zaczyna rogowacieć i dochodzi do akumulacji naskórka, ujścia mieszków włosowych zatykają się, przez co nadmiar sebum nie może się swobodnie wydostać na zewnątrz. Tak powstaje zaskórnik, który zaatakowany przez bakterie wywołuje stan zapalny. W miejscu zakażenia gromadzi się ropa, co objawia się nieładną grudką na skórze.
Mity i ciekawostki o trądziku młodzieńczym
Powszechnie uważa się, że wyskakiwanie pryszczy to poniekąd efekt braku higieny. Nie jest to prawdą. Jest raczej odwrotnie. Nastolatkom bardzo zależy na atrakcyjnym wyglądzie, więc spędzają w łazience długie godziny, starając się uporać z kłopotliwym problemem.
Ich dbałość o skórę jest tak przesadna, że konsekwencją tych zabiegów jest nadwrażliwa skóra. Nadmiar kosmetyków oczyszczających prowadzi do zaognienia stanów zapalnych i w ten sposób krostki zaczynają się powiększać zamiast znikać, w dodatku jest ich coraz więcej.
Dobór odpowiednich kosmetyków
Nastolatki źle też dobierają kosmetyki do pielęgnacji skóry trądzikowej. Jedynym wyborem są serie do cery wrażliwej, tymczasem wiele osób sięga po kosmetyki do cery tłustej, a one przesuszają skórę i stymulują gruczoły do nadprodukcji łoju.
Do pielęgnacji cery trądzikowej zalecane są kremy i preparaty z naturalnych składników, np. takie do kupienia wyłącznie w aptece, lub też polecane przeze mnie tabletki zinamax. Leczenie trądziku młodzieńczego wymaga czasu, dlatego nie spodziewajmy się ekspresowych efektów. Gdy zaś trądzik stale się nasila, wskazana jest konsultacja dermatologiczna.
Warto także przeczytać =>> Przyczyny powstawania trądzika
Trądzik niemowlęcy
Trądzik u niemowlaka? To jak najbardziej możliwe. Nie jest to częsta przypadłość. Trądzik niemowlęcy występuje u około 20 procent noworodków, najczęściej chłopców. Zazwyczaj ta forma trądziku przebiega bardzo łagodnie i samoistnie znika po kilku tygodniach. Nie jest powodem do niepokoju, ponieważ jest zwykłą reakcją na zmiany hormonalne w organizmie.
Przyczyny i jak sobie radzić z trądzikiem młodzieńczym
Nie do końca wiadomo, jaka jest przyczyna pojawienia się trądziku niemowlęcego, choć zdaniem wielu lekarzy, wynika to z przesadnej troski rodziców o swoje maleństwo. Bobas opatulony w kilka warstw ubrań nawet gdy jest ciepło zaczyna się przegrzewać, a wtedy gruczoły zaczynają pracować intensywniej, co sprzyja wyskakiwaniu krostek.
Według innych teorii, trądzik wywołują kosmetyki używane do pielęgnacji dziecka, zwierające zbyt dużo substancji drażniących. Trądzik niemowlęcy atakuje zazwyczaj czoło, nosek i policzki dziecka.
Może mieć formę krostek, grudek, zaskórników, małych torbieli. Wypryski nie są dla dziecka bolesne i dopiero gdy po kilku tygodniach zmiany skórne nie znikną, konieczna jest wizyta u lekarza dziecięcego.
Trądzik różowaty
W przeciwieństwie do trądziku młodzieńczego, trądzik różowaty jest poważną, przewlekłą chorobą. Dotyka osoby w wieku od 30 do 60, bez względu na płeć.
Cechą charakterystyczną tej formy trądziku są rozległe rumieńce na policzkach, nosie i czole. Oprócz czerwonych plam, trądzik różowaty wywołuje także niewielkie guzki na ustach.
Często spotykanym objawem są także rozszerzone naczynia krwionośne oraz zaczerwienienia oczu, które stają się z tego powodu nadwrażliwe na bodźce zewnętrzne. W zaawansowanym stadium choroby na nosie pojawiają się duże zgrubienia i rumienie – to Rhinophema, przypominająca na pierwszy rzut oka objawy związane z chorobą alkoholową.Skąd bierze się trądzik różowaty? Wśród głównych przyczyn wymienia się:
- ekstremalne temperatury,
- nadmierny wysiłek,
- stany lękowe,
- zmiany klimatu,
- oparzenia słoneczne,
- silny wiatr.
Chorobę nasilić mogą także różnego rodzaju używki, napoje z dużą zawartością kofeiny, pikantne przyprawy, tłuste wędliny i tłusty nabiał. Leczenie trądziku różowatego jest bardzo skomplikowane i czasochłonne. Zawsze też trzeba się liczyć z nawrotem choroby, jeśli tylko na powrót pojawią się niekorzystne czynniki. Pacjenci z trądzikiem różowatym muszą przyjmować antybiotyki i leki wzmacniające skórę, nie obejdzie się także bez specjalnych maści pielęgnacyjnych do wrażliwej skóry.
Niezwykle ważny jest dobór środków do pielęgnacji twarzy oraz dieta. Doświadczenie pokazuje, że dzięki zmianie nawyków żywieniowych czerwone plamy mogą złagodnieć lub wręcz całkowicie zniknąć. Musimy też unikać słońca, wietrznej pogody i ekspozycji na zanieczyszczenia przemysłowe.
Trądzik chlorowy
Trądzik chlorowy to bodaj najgroźniejsza forma trądziku. To zespół chorobowy objawiający się nadmiernym zrogowaceniem naskórka.
U pacjentów z tym schorzeniem funkcje gruczołów łojowych zostają zaburzone i w konsekwencji na twarzy wyrastają twarde zgrubienia, a w poszerzonych porach czopują się masy rogowo-łojowe.
Do pojawienia się trądziku chlorowego przyczyniają się toksyny, niezwykle szkodliwe dla zdrowia substancje.
Toksyny są niemal wszędzie: w wodzie, powietrzu, roślinach, glebie, trudno ich więc uniknąć. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jesteśmy narażeni na podobne choroby skórne, bo większość terenów zamieszkanych przez człowieka uważana jest za obszary wolne od trujących toksyn.
Wyleczenie się trądziku chlorowego jest praktycznie niemożliwe – część zmian skórnych jest nieodwracalna, można jedynie zahamować dalszy ich rozwój.