Co to jest Skinoren ?
Skinoren jest znanym lekiem na trądzik i przebarwienia skóry. Jest dostępny bez recepty i jego stosowanie nie wymaga nadzoru lekarza, co jest dużym ułatwieniem dla pacjentów. Jak jednak prezentuje się jego skuteczność?
Skinoren chwalony jest przede wszystkim przez osoby z delikatnym trądzikiem, który nie wymaga bardzo inwazyjnych metod leczenia, przy trądziku o silniejszych objawach skuteczność tego leku nie jest już tak wysoka. Czy zatem opłaca się w ogóle po niego sięgać?
Jak działa Skinoren?
Główną substancją leczniczą Skinorenu jest kwas azelainowy. To preparat, który ma zahamować działanie bakterii odpowiedzialnych za tworzenie się trądzikowych wyprysków. Kwas azelainowy pomaga też złuszczyć martwy naskórek, dzięki czemu skóra zostaje dogłębnie oczyszczona, a wągry i zaskórniki nie nawracają.
Skinoren (Finacea) hamuje też proces rogowacenia skóry, więc nie tylko staje się ona wolna od pryszczy, ale też poprawia się ogólna jej kondycja.
Kwas azelainowy jest szczególnie cenny wtedy, gdy skóra jest tłusta i ma tendencję do szybkiego przetłuszczania się, wskutek czemu robi się jeszcze bardziej podatna na tworzenie zaskórników – Skinoren pomaga uregulować produkcję sebum.
Jak wygląda kuracja z kremem na pryszcze ?
Skinoren dostępny jest jako żel lub krem do twarzy, mamy także skuteczne tabletki na rynku jak zinamax. Stosuje się go podobnie jak kosmetyki, po prostu nakładając na twarz odpowiednią dawkę preparatu. Według producenta, na posmarowanie całej skóry twarzy wystarczy pasek maści o długości 2,5 cm, jeśli jednak skóra reaguje zbyt mocno na działanie leku, dawkę należy zmniejszyć. Skinoren można też stosować na skórze pleców, dekoltu albo ramion, a więc wszędzie tam, gdzie atakuje trądzik.
Kuracja powinna trwać przynajmniej cztery tygodnie, bo mniej więcej po tym czasie można zauważyć pierwsze efekty poprawy. Najczęściej jednak leczenie należy wydłużyć, by poprawić wyniki i utrwalić je, tak by pryszcze już nie nawracały.
Kurację trzeba też przerwać, jeśli skóra bardzo źle reaguje na lek i pojawiają się silne wysypki.
Przy mniejszych podrażnieniach skóry i lekkim swędzeniu zwykle wystarczy zmniejszenie ilości preparatu nakładanego jednorazowo na skore. Lub przy większych problemach zmienić na inny polecany przez konsumentów preparat taki jak choćby derminax
Czy Skinoren działa?
Skinoren uchodzi za dość skuteczny lek na trądzik, ale raczej wtedy, gdy pryszczy jest stosunkowo mało, a stan zapalny nie jest mocno zaogniony.
Przy silnym trądziku Skinoren działa znacznie gorzej, nie usuwa wszystkich pryszczy i nie niszczy głównych ognisk bakterii, przez co trądzik rozwija się dalej.
Wiele zależy też od indywidualnych preferencji, bo każdy organizm inaczej reaguje na podawane leki, może się więc zdarzyć, że Skinoren zwalczy cały problem z trądzikiem albo pomoże jedynie połowicznie.
Jak długo można przyjmować preparat na pryszcze ?
Skinoren (Finacea) pomaga też ograniczyć świecenie się skóry, nie trzeba więc stosować w ciągu dnia licznych kosmetyków maskujących, co także pomaga odciążyć cerę i przyspieszyć jej gojenie. Aby zaś ten efekt poprawy utrzymał się na dłużej, preparat należy przyjmować przez minimum trzy miesiące.
Jeśli wyniki nie są do końca zadowalające, kurację można wydłużyć, nie ma też żadnych przeciwskazań, by powrócić do stosowania Skinorenu po dłuższej przerwie. Po preparat ten można też sięgać profilaktycznie, by dokładnie oczyścić skórę i zapobiec ewentualnym nawrotom trądziku.
Czy Skinoren wywołuje skutki uboczne?
Skinoren jest stosunkowo bezpiecznym preparatem, niemniej też może wywoływać niepożądane efekty uboczne. Najczęściej jest to widoczne podrażnienie skóry, a więc przebarwienia, zaczerwienienie, silne swędzenie skóry. To działanie kwasu azelainowego, który wprawdzie dobrze radzi sobie z usuwaniem trądziku, ale bywa też po prostu zbyt silny dla wrażliwej skóry.
Co robić gdy skóra jest wrażliwa na krem
Jeśli tak się dzieje, trzeba zmniejszyć dawki preparatu i smarować skórę cieńszymi warstwami kremu, a gdy i to nie pomaga, kurację trzeba przerwać. Jeżeli po kilku dniach podrażnienie skóry utrzymuje się i nie bardzo widać poprawę, wskazana jest wizyta u dermatologa.
Może to też oznaczać, że taka osoba jest uczulona na kwas azelainowy, co oznacza, że nie może stosować także innych preparatów zawierających właśnie ten składnik. W leczeniu trądziku potrzebny jest wtedy bezpieczniejszy zamiennik, na przykład żel trioxil.
Jak prawidłowo stosować krem Skinoren
Skutki uboczne mogą się pojawić także wskutek nieprawidłowego stosowania preparatu. Dzieje się tak wtedy, gdy preparat nakłada się zbyt często i w zbyt dużej ilości, dlatego absolutnie nie należy zwiększać rekomendowanych dawek leku, bo i tak nie przyspieszy to leczenia.
Dolegliwości zazwyczaj pojawiają się na samym początku kuracji, gdy skóra nie jest jeszcze przyzwyczajona do działania substancji aktywnych zawartych w preparacie.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy stosowaniu żelu na trądzik
Problemem bywa też nadmierne łuszczenie się naskórka, co również jest efektem działania kwasu azelainowego.
Zdarza się, że Skinoren (Finacea) przesusza skórę, co wcale nie jest tak dobre dla cery, mimo że wiąże się ze zmniejszeniem trądziku – przesuszona skóra jest bardziej wrażliwa i szybciej tworzą się na niej zmarszczki.
Dlatego stosując Skinoren koniecznie trzeba też zainwestować w dobre kremy nawilżające, które odpowiednio natłuszczą cerę i będą ją chronić przed wysuszeniem. Trzeba jednak pamiętać, by krem nakładać dopiero po aplikacji leku, a nie przed, bo to ograniczy jego działanie.
Skinoren krem czy żel
Skinoren dostępny jest w dwóch formach i obie nieco różnią się między sobą działaniem. Co lepsze? To zależy, z czym jest największy problem.
- Krem Skinoren zawiera 20 procent kwasu azelainowego, w żelu tej substancji jest trochę mniej – 15 procent. Nie znaczy to jednak, że żel gorzej radzi sobie ze zwalczaniem trądziku – mniejsza zawartość cennego kwasu wynika po prostu z odmiennej struktury preparatów.
- Krem wchłania się słabiej od żelu, dlatego zawartość kwasu jest wyższa. W żelu kwasu jest mniej, ale to właśnie żel lepiej przenika w głąb powierzchni skóry, zatem jego skuteczność jest równie wysoka.
- Żel i krem różnią się jeszcze zawartością lipidów, czyli substancji nawilżających powierzchnię skóry i właśnie na te składniki powinno się zwrócić główną uwagę. Jeśli największy problem to przetłuszczanie się cery i nadprodukcja sebum, zdecydowanie lepszy jest żel Skinoren. Składa się od w 70 proc. z wody i w 3 proc. lipidów, co sprawia, że skóra zostaje nawilżona, ale tylko w podstawowym stopniu – efektem tego jest mniej błyszcząca się twarz
- Natomiast krem ma aż 15 procent lipidów i 50 procent wody, jest więc zdecydowanie bardziej nawilżający niż żel. Po jego nałożeniu skóra nie będzie tak bardzo ściągnięta i wysuszona, jest to więc idealne rozwiązanie dla osób, które cierpią na trądzik, ale mają cerę dość suchą.
- Krem jest też lepszy przy przebarwieniach skóry, ponieważ jego konsystencja i skład świetnie radzą sobie ze zmianami kolorystycznymi cery. Skinoren w żelu jest bardziej do walki z zaskórnikami i wągrami, bo ma silniejsze działanie oczyszczające.
- Ponadto, krem jest lepszy dla kobiet, które w ciągu dnia stosują pełny makijaż – żel źle łączy się z podkładem czy korektorem, za to krem stanowi świetną bazę pod make-up. Dużo łatwiej jest też nałożyć kosmetyki na krem, podczas gdy aplikacja na żelowej powierzchni jest zdecydowanie trudniejsza.
Jak przebiega kuracja ze Skinorenem?
Producent zaleca stosowanie Skinorenu przy lekkim i umiarkowanym trądziku. Preparat stosować może każda osoba, która chce usunąć pryszcze ze swojej twarzy, dozwolone jest też łączenie Skinorenu z innymi preparatami na trądzik. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest uczulenie na którykolwiek składnik leku.
Prawidłowe stosowanie kremu Skinoren (Finacea)
Skinoren nakłada się na całą skórę twarzy z wyjątkiem okolic oczu i ust. Maseczkę z kremu bądź żelu nakłada się dwa razy dziennie, rano i wieczorem, na dokładnie umytą, osuszoną twarz. Rekomendowana ilość preparatu na jedno użycie to około 2,5 cm wyciśniętego kremu lub żelu.
Większych dawek nie powinno się stosować, bo niepotrzebnie podrażni to skórę i może przynieść efekt odwrotny do spodziewanego. Skinoren trzeba odstawić za każdym razem, gdy zaobserwuje się u siebie następujące objawy: świąd, pieczenie, nadwrażliwość skóry w miejscu aplikacji leku, nadmierna suchość cery, wysypka, mocny rumień, nasilone stany zapalne, uczucie gorąca na twarzy, łuszczenie się skóry.
Czy krem i żel pomaga na każdy trądzik?
Skinoren całkiem dobrze radzi sobie ze zwykłym trądzikiem, jeśli jednak chodzi o trądzik różowaty, wskazany jest specjalny preparat – Skinoren Rosacea. Został on przygotowany dokładnie do walki z tą chorobą, mogą go jednak używać wyłącznie osoby dorosłe, powyżej 18 roku życia.
Skinoren na trądzik różowaty także ma w składzie 15 procent kwasu azelainowego, ale do tego dochodzą jeszcze inne substancje, które działają dokładnie na ten rodzaj zmian skórnych. Skinoren na trądzik różowaty aplikowany jest tylko miejscowo, na te strefy skóry, które objęte zostały wypryskami.
Jak długo trwa kuracja anttrądzikowa
Kuracja tym preparatem trwa minimum trzy miesiące, pierwsze zmiany na lepsze widać po czterech, pięciu tygodniach. Skinoren Rosacea ma działanie przeciwzapalne i kojące, ale może jeszcze bardziej nasilić problem, jeżeli używa się go niezgodnie z zaleceniami.
Skinoren cena
Cena preparatu Skinoren finacea waha się pomiędzy 30 -42zł, warto sprawdzić cenę przed samym zakupem gdyż różne apteki oferują rózną cenę.