Usuwanie pryszczy na twarzy
W przypadku pryszczy na twarzy naczelną zasadą jest pozostawienie ich samych sobie. Większość krostek zagoi się z czasem sama, natomiast te, które nie znikają samoistnie po kilku dniach, tym bardziej nie powinny być usuwane mechaniczne, bo najprawdopodobniej kryją w sobie poważny problem i jakąś chorobę skóry. Jednak w praktyce ta cenna rada jest często bagatelizowana.
Wyciskamy pryszcze, bo psują nam one wygląd, a przecież nikt nie chce pokazywać się ludziom z wykwitami na buzi. Przy zwykłych, małych pryszczach możemy w ostateczności zdecydować się na taką operację, ale warto mieć świadomość, czym się to może skończyć.
Ruszanie krostek to prosta droga do rozprzestrzenienia się infekcji po całej twarzy, więc zamiast jednego pryszcza po paru dniach możemy mieć ich już kilkanaście. Zamiast wyciskania pryszczy, próbujmy nie dopuścić do ich powstawania, więcej na ten temat w tym artykule ->> Sposoby na uniknięcie trądzika
Nieumiejętne wyciskanie krosty zostawia też po sobie ślady, a takie blizny najczęściej towarzyszą nam już do końca życia. Kogo te skutki uboczne nie przekonują i w dalszym ciągu jest gotów na rozprawę z pryszczem, powinien się do zabiegu dobrze przygotować i postępować według określonych zasad.
Wtedy jest szansa, że po kroście nie zostanie brzydki ślad, a bakterie odpowiedzialne za rozwój pryszcza nie będą więcej szkodzić naszej twarzy.
Wyciskanie pryszcza krok po kroku
Do wyciskania nadają się wyłącznie krosty z jasnym ropnym czubkiem widocznym na powierzchni skóry. Twarde gule bez wyraźnego czubka nie nadają się do ręcznego usunięcia i tylko pogorszymy sprawę próbując go wycisnąć.
Pierwszy krok
Przed dotknięciem twarzy należy bardzo dokładnie umyć ręce, a potem twarz. Miejsce zabiegu warto przez dłuższą chwilę zwilżać wodą, dzięki czemu skóra stanie się miększa, a pory się rozszerzą. Pryszcza musimy zdezynfekować antybakteryjnym żelem lub wodą utlenioną. Wilgotne miejsce osuszamy delikatnie czystym ręcznikiem albo ręcznikiem papierowym.
Krok Drugi
Do usunięcia pryszcza potrzebna nam będzie zwykła igła do szycia, którą najpierw musimy zdezyfenkować Igłę przykładamy równolegle do skóry. Czubkiem igły przekłuwamy jasną końcówkę pryszcza, tak by ostrze przeszło na drugą stronę krosty. Igłę ciągniemy do góry, wskutek czego skóra wokół pryszcza przerywa się i ułatwia dostęp do zawartości wyprysku.
Bardzo ważne jest, by nie wbijać igły zbyt blisko zdrowej tkanki – przerwany ma zostać wyłącznie sam czubeczek krosty, a nie tkanka wokół niej. Dlatego nie należy wbijać igły prosto w pryszcza albo pod zbyt ostrym kątem.
Po co w ogóle go przekłuwać?
Taka metoda jest wbrew pozorom mniej inwazyjna dla skóry od próby przebicia krosty palcami. Przy wyciskaniu nienapoczętego pryszcza paznokciami trudno nam uniknąć przecięcia skóry, i to tej nieskażonej wykwitem. W efekcie blizna po wyciskaniu będzie większa po użyciu samych palców niż po użyciu igły.
Krok Trzeci
Gdy pryszcz jest już nakłuty, możemy przystąpić do jego wyciskania. Palce najlepiej będzie owinąć chusteczką higieniczną, tak by nie miały one bezpośredniego kontaktu ze skórą twarzy i wydzieliną z krosty.
Do wyciśnięcia ropy nie musimy używać dużej siły. Skóry nie wolno mocno ściskać, tylko delikatnie ugnieść okolice krosty, by ułatwić wydostanie się na zewnątrz całej wydzieliny.
Z przekłutego czubka pryszcza wydzielina powinna się wylać bez większego trudu, jeśli jednak nic się nie pojawia, wyciskanie należy przerwać – pryszcz nie jest jeszcze gotowy do usunięcia. Wyciskanie na siłę i z użyciem paznokci nic nie pomoże, lepiej będzie poczekać do następnego dnia i ewentualnie powtórzyć całą procedurę.
Ściskanie krosty powoduje większe urazy skóry, a to ułatwia rozprzestrzenianie się bakterii po całej twarzy. Brutalnie potraktowany pryszcz może się też po prostu zamienić w bolący guzek, którego jeszcze trudniej będzie nam usunąć.
Krok Czwarty
Po wyciśnięciu pryszcza, gdy cała wydzielina zostanie usunięta, obowiązkowo przemywamy skórę środkiem dezynfekującym, przy czym lepiej nie używać w tym celu spirytusu salicylowego, ponieważ wrażliwa skóra bardzo nie lubi alkoholu.
Do odkażenia małej ranki wystarczy woda utleniona. Na krostę warto nałożyć na noc środek antybakteryjny, np. z nadtlenkiem benzoilu albo kwasem azelainowym.
Pomoc specjalisty
Uciążliwego pryszcza nie musimy wyciskać osobiście, może nas w tym wyręczyć doświadczona kosmetyczka. W salonach piękności usługa czyszczenia cery jest na porządku dziennym, warto też przy takiej okazji rozważyć oczyszczanie inne niż mechaniczne.
Zabieg w salonie zaczyna się od zmiękczenia skóry, po manualnym usunięciu zaskórników na skórę nakładana jest specjalna maska o działaniu kojącym i przeciwzapalnym, a potem krem nawilżający odpowiedni do rodzaju cery. Z problematycznym pryszczem możemy się też zwrócić do lekarza.
Zobacz także: Leczenie trądzika pospolitego
Ciężkich form pryszcza, np. cyst, nie należy lekceważyć, bo informują nas one o istotnych zmianach w strukturze skóry. Lekarz w takim przypadku może zastosować steroid, który osłabi tworzący się guzek i umożliwi mu szybkie gojenie. Bardzo ważne jest, by trudnych zmian trądzikowych nie wyciskać, nawet gdy bardzo nam one przeszkadzają.