Dieta Przy Trądziku,Co Jeść A Czego Unikać Podczas Diety Antrądzikowej

dieta na trądzik

Czy to, co jemy, ma wpływ na wygląd naszej skóry? Jest oczywiste, że codzienna dieta bezsprzecznie decyduje o kondycji naszego organizmu.

Wiadomo też, że kiedy z naszym zdrowiem nie jest najlepiej, odzwierciedlenie tego stanu zobaczymy w gorszej jakości włosów, paznokci, a także skóry.

Indeks glikemiczny to wskaźnik informujący nas o tym, ile w danym produkcie żywnościowym znajduje się węglowodanów. Wysoki indeks glikemiczny charakteryzuje na przykład białe pieczywo, cukier, ziemniaki, płatki kukurydziane, z kolei niski IG mają jogurty, płatki owsiane, jabłka, orzechy.

Czego nie jeść przy trądziku

Dużo węglowodanów równa się wysoki poziom insuliny. Organizm odpowiada na to błyskawicznie, podwyższając stężenie IGF-1, czyli hormonu decydującego o biodostępności androgenów. Efektem tego jest między innymi nadprodukcja łoju.

Druga reakcja to obniżenie poziomu IGFBP-3, co jeszcze zwiększa dostępność IGF-1. W konsekwencji mieszki włosowe zaczynają się zatykać i powstają zaskórniki. Nie ma jednak danych odnośnie tego, przy jakim dokładnie ładunku glikemicznym pryszcze zaczynają się rozwijać i czy rzeczywiście wyłącznie dieta może zdecydować o tym, że będziemy mieć trądzik.

Trądzik przez mleko?

Produkty mleczne mogą zaostrzyć objawy trądziku. Mleko stymuluje wzrost komórek organizmu, a niektóre jego składniki biorą udział w procesach hormonalnych. W produktach mlecznych znajdziemy węglowodany, które mogą wywołać hiperinsulinemię, co stymuluje rozwój zmian chorobowych.

mleko a pryszcze

Mleko ma wysoki ładunek glikemiczny i przyczynia się do skokowego wzrostu insuliny we krwi, dlatego może mieć większy wpływ na pojawienie się trądziku niż inne produkty bogate w węglowodany.

W mleku jest też mnóstwo hormonów, które nie giną w trakcie homogenizacji i pasteryzacji. Co ciekawe, prawdopodobnie groźniejsze dla skóry jest mleko odłuszczone, co znaczyłoby, że to nie tłuszcz ma wpływ na pojawianie się pryszczy.

Gorsze od tłuszczu mogą być białka, których w mleku jest bardzo dużo. To jednak wciąż tylko teorie i nie ma żadnych dowodów, że pijąc mleko hodujemy sobie na twarzy trądzik.

A nawet gdyby obecność mleka i jego przetworów w menu jakoś wpływały na nasilenie trądziku, to nie wiadomo, jaka ilość tego produktu jest niewskazana dla osób z tendencją do chorób skóry.

Kwasy omega pomocne przy diecie antytrądzikowej

Dietetycy i lekarze podejrzewają, że w leczeniu trądziku pomocne może być wprowadzenie do diety kwasów tłuszczowych omega. Tutaj jednak też brakuje badań na szeroką skalę, które mogłyby te podejrzenia potwierdzić. Kwasy omega prawdopodobnie ograniczają stany zapalne, ponieważ zapobiegają produkcji cytokin i leukotrienów.

Za sprawą kwasów mega 3 spada też stężenie insuliny oraz IGF-1, czyli mamy proces odwrotny do tego, który wywoływany jest przez nadpodaż węglowodanów. We współczesnej diecie kwasów omega 3 i omega 6 jest stanowczo za mało, co może się łączyć z problemami z cerą. Czy tak jest w istocie jeszcze nie wiadomo.

Co jeść żeby nie mieć pryszczy

Warto przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym, bo tak zupełnie obojętne dla skóry to one z pewnością nie są. Nawet gdy wyeliminowanie słodyczy z diety nie zlikwiduje w stu procentach pryszczy, to zdrowa dieta może się okazać niezwykle cennym sprzymierzeńcem w walce z tą przypadłością.

Dieta  jako taka nie wywołuje trądziku, ale niektóre produkty mogą nasilić bądź złagodzić przebieg choroby, podobnie jak ma to miejsce przy innych schorzeniach.

Wysoki indeks glikemiczny raczej nie jest tak zupełnie bez winy jeśli chodzi o wyskakiwanie pryszczy, bo za jego sprawą nasz organizm funkcjonuje trochę inaczej. Sięganie po produkty o niskim indeksie przyniesie nam zresztą wiele innych korzyści, warto więc tego sposobu spróbować.

Tabletki Na Pryszcze wsparciem diety

zinamax kapsułki które wspierają skóre twarzy i usuwają pryszcze wspomagając dietę

Dodatkowo możesz wesprzeć cały proces tabletkami takimi jak zinamax które dodatkowo oczyszczą organizm i pomogą w regeneracji skóry i jej powrotu do zdrowia.

Warto pamiętać

Od zdrowej diety zależy nasza kondycja i sylwetka, zatem nawet gdy nie pokonamy w ten sposób trądziku, to i tak nic na tej zmianie nie stracimy, możemy za to sporo zyskać.

Wartościowe jedzenie pomoże nam schudnąć i uniknąć takich chorób jak miażdżyca, cukrzyca czy nowotwór. Warto też obserwować swój organizm, jak reaguje na różnego rodzaju produkty spożywcze – jeśli zauważymy, że po szczególnym rodzaju posiłku trądzik znika albo się nasila, możemy pod tym kątem zmodyfikować swoją dietę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.