Skąd Bierze Się Trądzik? Poznaj GŁÓWNE PRZYCZYNY

tradzik-dorosli

Ci, którym udało się przejść przez okres dojrzewania bez trądziku, mogą uważać się za szczęściarzy. Trądziku młodzieńczego trudno jest uniknąć, bo wiąże się on z przemianami hormonalnymi, które w okresie pokwitania są wyjątkowo gwałtowne.

Trądzik atakuje bez względu na płeć, chociaż u dziewcząt zwykle przebiega nieco łagodniej niż u chłopców. Wszystko zaczyna się w momencie, gdy gruczoły zaczynają wytwarzać więcej niż zwykle androgenów.

Hormony te stymulują produkcję sebum i powiększają gruczoły łojowe. W normalnym stanie, wyprodukowany łój wydobywa się poprzez pory i służy jako ochrona skóry przez czynnikami zewnętrznymi. Ale gdy łoju jest zbyt dużo, skóra nie nadąża z jego wydalaniem.

Pod naskórkiem gromadzą się wtedy pokłady łoju wymieszane z keratyną, atakujące mieszki włosowe. Mieszanina ta blokuje ujście i dochodzi wtedy do powstania zaskórników. Gdy zaś ujścia gruczołów zostaną poszerzone, mamy do czynienia z zaskórnikami otwartymi.

Zmiany zapalne skóry

Zmiany zapalne podsycają dodatkowo beztlenowe bakterie Propinobacterium acnes, które w okolicach zaskórników mają idealne warunki do dalszego rozwoju. Bakterie Propinobacterium acnes wytwarzają szczególny rodzaj enzymów, który podrażnia wolne kwasy tłuszczowe.

To, w połączeniu z antygenami bakteryjnymi przenikającymi przez ścianki mieszków włosowych, rozprzestrzenia stany zapalne na całą skórę twarzy. Istotny w rozwoju trądziku młodzieńczego jest także skład sebum.

Podstawowym składnikiem łoju jest kwas linolowy. Kiedy jest go za mało, przewody wyprowadzające gruczołów łojowych ulegają zwiększonej keratynizacji, co skutkuje nadmiernym rogowaceniem ujść mieszków włosowych. W takiej sytuacji łój ma spore trudności z wydostaniem się na zewnątrz.

Kliniczne objawy trądziku

Zmiany trądzikowe atakują przede wszystkim twarz, drugi ulubiony obszar to plecy oraz dekolt, a więc rejony z największą ilością gruczołów łojowych. Pryszcze różnią się między sobą, mogą mieć bowiem postać niezapalną albo zapalną.

Stanem niezapalnym są wszystkie zaskórniki otwarte i zamknięte, z kolei stan zapalny skóry objawia się krostami, cystami, grudkami i torbielami ropnymi. Te drugie, jak nietrudno się domyślić, są dużo bardziej kłopotliwe, bo potrafią być po prostu bolesne.

Sprawdź także: Zinamax

Zwykle jednak ropne krostki i grudki ustępują samoistnie po kilku dniach i jeśli nie próbowaliśmy ich wyciskać, to najczęściej nie pozostawiają po sobie żadnego śladu. Gdy jednak proces zapalny się nasila, powstają torbiele i cysty, a w skrajnych przypadkach nawet przetoki, które są bardzo dokuczliwe i zostawiają na skórze blizny.

Jeśli chodzi o zaskórniki, to różnica między nimi polega na tym, że otwarte zaskórniki tworzą się przy rozszerzonym ujściu gruczołu łojowego, natomiast zaskórniki zamknięte są tam, gdzie ujście gruczołu jest zablokowane. Łatwo to rozpoznać porównując zakończenia zaskórników – otwarte mają ciemno zabarwiony szczyt, podczas gdy zaskórniki zamknięte widoczne są jako białe plamki na skórze.

Skąd bierze się trądzik ?

Może się nam wydawać, że pryszcz wyskakuje nagle, w przeciągu jednego dnia. W rzeczywistości jednak cały proces zaczyna się dużo wcześniej, tyle że są to przemiany niewidoczne dla ludzkiego oka, bo zachodzą wewnątrz organizmu. Bakterie atakujące skórę uwalniają enzymy (lipazy), które rozkładają tłuszcze łoju na mniejsze cząsteczki. Te właśnie te wolne kwasy tłuszczowe wywołują stany zapalne.

Infekcja rozprzestrzenia się na sąsiednie komórki i obejmuje także całą wydzielinę w mieszku włosowym. Mieszek jest zablokowany czopem rogowym, przez co wydzielina nie może się swobodnie wydostać na powierzchnię skóry.

Gdy nacisk na ścianki mieszka jest zbyt duży, ścianki pękają, a zawartość woreczka rozlewa się po całej tkance. Zapalenie zaostrza się i na skórze wyskakują pryszcze. Pierwszym etapem trądziku są zaskórniki, ale przy dużej aktywności bakterii Propionibacterium acne ilość wolnych kwasów tłuszczowych jest tak duża, że niedrożne pory reagują łojotokiem, zapaleniem skóry i dużymi krostami.

Możliwe przyczyny pojawienia się trądziku

No dobrze, ale skąd w ogóle te bakterie biorą się na naszej twarzy i czy wyłącznie hormony są odpowiedzialne za rozwój trądziku? Zmiany hormonalne to główny czynnik powstawania pryszczy, ale nie jedyny. Jest mnóstwo czynników, które mogą zaostrzyć zmiany skórne i zależą wyłącznie od nas. Doskonałe warunki do namnażania bakterii nierzadko prowokujemy sami.

tradzik-dorosli
  • Sporadycznie za nasilenie trądziku odpowiadają leki hormonalne, najczęściej jednak działają one w drugą stronę, czyli łagodzą stany zapalne skóry i eliminują pryszcze. Leki tego typu wpływają na funkcjonowanie gospodarki hormonalnej, a od hormonów uzależniony jest stan naszej skóry, dlatego przyjmowanie lekarstw hormonalnych może pomóc w leczeniu trądziku.

Jakie kosmetyki wybrać w walce z trądzikiem ?

Większe znaczenie mają stosowane kosmetyki. Krem do twarzy musi być dostosowany do rodzaju naszej cery, inaczej jego działanie może nam zaszkodzić. Przy skłonności do trądziku należy wybierać kosmetyki do cery wrażliwej, ewentualnie do cery tłustej, jeśli problemem są nie tyle pryszcze, ile nadmierne wydzielanie sebum.

Warto unikać preparatów zawierających tłuszcz i alkohol oraz duże ilości substancji zapachowych i konserwujących. Im bardziej naturalne są środki do pielęgnacji twarzy, tym mniejsze ryzyko podrażnień.

LINIA KOSMETYKÓW

Do skóry trądzikowej

SPRAWDŹ TUTAJ

Za trądzik możemy też poniekąd obwiniać swoich rodziców. Tendencja do wytwarzania pryszczy jest dziedziczna, skoro więc nasi rodzice męczyli się z trądzikiem, to i nas najprawdopodobniej czeka to samo. Na szczęście nie jest to regułą, ale lepiej zachować czujność i profilaktycznie chronić swoją skórę przed niekorzystnymi czynnikami powodującymi trądzik.

Stres i czekolada

Do niedawna uważano, że duże ilości czekolady mogą zaostrzyć trądzik. Dzisiaj naukowcy są raczej zdania, że jedno z drugim nie ma nic wspólnego, może poza tym, że zdrowa dieta potrafi poprawić wygląd skóry, a słodycze do zdrowej żywności ciężko zaliczyć. Ostatnie doświadczenia wskazują jednak, że ilość czekolady w codziennej diecie nie ma praktycznie żadnego wpływu na pojawianie się pryszczy.

Uważać jednak trzeba na potrawy bogate w tłuszcz i cukier. Szkodzą nie tylko sylwetce, ale i skórze, ponieważ przy takim jedzeniu skóra wytwarza więcej sebum, co zwiększa ryzyko pojawienia się stanów zapalnych. Podobnie jest ze stresem.

Sam z siebie nie wywoła krostek na buzi, jednak stresujące życie oznacza gorsze zdrowie, co przekłada się na nasz wygląd – słabną włosy i paznokcie, skóra jest podatna na przebarwienia i nie chroni się tak dobrze przed bakteriami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.